Péče o balkonové rostliny

Péče o balkonové rostliny

Co by to bylo za balkon, kdyby ho od jara do podzimu nezdobila alespoň nějaká rostlina... Momentálně, stejně jako na zahrádce, se dá pěstovat na balkoně nebo terase většina druhů květin, stromků, keříků apod. - a to ať už v klasické podobě nebo zmenšené, doporučované přímo do květináče nebo truhlíku.

          Není tak úplně lehké, se o všechny rostliny postarat tak, aby v sezóně vypadaly stále krásně. Ke každé je potřeba přistupovat individuálně podle jejích pěstitelských požadavků. Právě důsledkem našich chyb bývají prořídlé a bledé květiny nebo žluté listy. V posledním případě mohou rostliny i uhynout.

          Pořizujme si raději rostliny podle našeho času - méně náročnější nebo více náročnější, aby kdyžtak dokázaly přežít některé naše nedostatky.

 

     Doporučení, jak pečovat o balkonové rostliny

1.  Kupovanou rostlinu přesadíme do našeho květináče, aby jí při růstu nevadil původní malý plastový květináč.

2.  Používáme hlínu ze zahrady, popřípadě hlínu smíchanou s kupovaným substrátem, který sám o sobě zadržuje vlhkost.

3.  Pořídíme si ideální samozavlažovací květináče nebo truhlíky, popřípadě zboží s dírou k odtoku přebytečné vody, díky které by mohly začít hnít kořeny a plesnivět substrát.

4.  Zaléváme rostliny pouze v případě, že mají suchý substrát a nestojí v nich voda. Tím pádem by rostliny byly přelité a musely by se přesadit, aby přežily.

5.  Najdeme rostlinám vhodné místo podle jejich požadavků (slunce, stín, polostín, ...)

6.  Pravidelně odstraňujeme odkvetlá květenství.

7.  Záléváme rostliny zásadně k večeru, až zajde slunce, popř. hned ráno.

8.  Zvolíme vhodné hnojivo i substrát podle druhu rostliny. V opačném případě můžeme očekávat vybledlé listy rostlin a jejích řídnutí.

9.  Zaléváme pouze studenou vodou.

10. Před hnojením nejprve rostlinu zalijeme, aby se následně výživa dostala všude.

11. Rostliny záléváme pravidelně a stále stejným množstvím, jinak se mohou objevit vybledlé listy.

          Příkladem rostlin, které vyhledávají přímé slunce jsou např. muškáty, petunie, surfinie atd. Naopak fuchsie mají rády stín.

          Jak bylo již výše zmíněno, pěstovat lze i na balkoně ledacos, tedy výjimkou nejsou ani různé odrůdy ovoce, zeleniny nebo bylinek. Ty však vyžadují opět zvláštní péči...

          Všeobecně dávejme pozor na vítr a déšť, což jsou nepříznivé podmínky v době pěstování.